ناتوانی آنتی بیوتیک ها در مقابل باکتری های جهش یافته

۲۸/۱۰/۱۳۹۴
ناتوانی آنتی بیوتیک ها در مقابل باکتری های جهش یافتهReviewed by Admin on Jan 18Rating:

ناتوانی آنتی بیوتیک ها در مقابل باکتری های جهش یافته

واحد ترجمه مرکز آمبولانس ناجی: دیریا زود به زمانی خواهیم رسید که درخواهیم یافت دیگر ارتقاء آنتی بیوتیک ها بی فایده است!! شواهد موجود نشان می دهد که ما به سرعت توسط باکتری های عفونت زای جهش یافته محاصره می شویم!!
محققان چینی اخیرا کشف کرده اند که گونه ای جدید از باکتری ها موسوم به E.Coli هستند که به تمام آنتی بیوتیک های نسل جدید مقاوم بوده و آنتی بیوتیک ها قادر نیستند هیچ تاثیر مخربی بر این گونه ی جدید از باکتری های عفونت زا بگذارند.
درماه قبل  مقاله ای توسط این گروه از محققان چینی در مجله لانست منتشر گردید که در آن به ظهور یک ژن جدید به نام MCR-1 در گروه E.Coli  باکتری ها اشاره شده است .
این باکتری ها توسط آنتی بیوتیک پیشرفته ای بنام Colistin که آخرین سلاح پزشکان برای از بین بردن باکتری هایی که به چند روش و دارو مقاوم میباشند تحت حمله قرار گرفتند و دانشمندان در کمال تعجب مشاهده نمودند که باکتری ها توانستند با عبور از خط حمله آنتی بیوتیک با سرعت به مکان امن رسیده و خطوط دفاعی را بی اثر نمایند
چیزی که موجب گردید دانشمندان در فشار لازم برای  گسترش سلاح های خود در مقابله با باکتری ها قرار بگیرند.
نام این جانی جدید چیست؟
E.Coli نامی است که دانشمندان به این جنایتکار جهش یافته داده اند. این باکتری که بعنوان یکی از باکتری های شناخته شده در کلاس گرم منفی محسوب میگردد  با رسیدن به سلول های سالم خود رابه گونه ای مخفی به جداره های سلول می چسباند و به همین روش میتواند بعنوان یک نیروی خودی از خطوط دفاعی که توسط آنتی بیوتیک ها ایجاد شده عبور نماید.
در حال حاضر تنها سلاح موجود برای مقابله با این باکتری نوعی از آنتی بیوتیک به نام Colstin است که قادر میباشد در ساختار غشای سلولی  باکتری های گرم منفی اخلال ایجاد کند.
مقاومت  باکتری E.Coli به آنتی بیوتیک  اولین بار در حیوانات اهلی در کشور چین مشاهده شد و پس از آن در انسان نیز یافت شد.
آخرین خبرها نیز حاکی از آلوده شدن یک مرغ در آلمان و یک انسان در دانمارک بوده است.
مشکل روبه رشد
مسئله اینجاست که این مشکل روز به روز در حال پیشرفت است و نوع بشر مقصر اصلی در مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک میباشد.
antibiotic-2 پیش‌نویس خودکار ناتوانی آنتی بیوتیک ها در مقابل باکتری های جهش یافته antibiotic 2
این موضوع عمدتا مربوط میشود به تولید اشکال جدید آنتی بیوتیک ها و استفاده گسترده و غیر قابل کنترل در صنعت دامپروری بمنظور سالم نگه داشتن دامها و رشد آنها که بعنوان مقصر در جهش باکتریها محسوب میگردد.
از عوامل دیگری که میتواند به شیوع باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک منجر شود سوء استفاده انسان از داروها و مواد مخدر است.
همچنین تجویز پیش از تشخیص توسط پزشکان؛ خوددرمانی و قطع دوره درمان میتواند از عوامل موثر در مقاوم سازی باکتری ها باشد.
ویروسهای بشدت قوی شده و باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک ها فاجعه ای است که موجب گردیده سازمان بهداشت جهانی با صدور اطلاعیه نسبت به وقوع مقاومت میکربی و "بازگشت به دوران قبل از کشف آنتی بیوتیک " هشدار دهد.
چیزی که تا کنون فقط در فیلمهای هالیوودی دیده بودیم در شرف وقوع است! ابتلاء ساکنین زمین به ویروس ناشناخته و شیوع بیماری همه گیر در سراسر جهان!
زامبی ها در راه هستند!

منبع: http://blogs.discovermagazine.com