کار تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري در حال انجام است

۱۷/۰۴/۱۳۹۴
کار تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري در حال انجام استReviewed by Admin on Jul 8Rating:

قم – اجراي طرح پرداخت بر اساس عملکرد در بيمارستان‌هاي قم چالش‌ها و اعتراضاتي به وجود آورده اما مسئولان دانشگاه علوم پزشکي قم مي‌گويند بايد رفع مشکلات اين طرح نوپا صبر کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، اجراي طرح پرداخت بر اساس عملکرد در بيمارستان‌هاي دولتي که حلقه ديگري از طرح تحول نظام سلامت است، شايد بيش از ساير بخش‌هاي اين طرح در ميان جامعه پزشکي و پرستاري واکنش‌هاي مثبت و منفي ايجاد کرد.

در قم هم به ويژه در ميان پرستاران نگراني‌هاي مختلفي در زمينه اجراي اين طرح شکل گرفت و دامنه اعتراضات به سه بيمارستان شهيد بهشتي، کامکار و نکويي کشيد.

همين اما و اگرها موجب شد رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان قم تصميم بگيرد ظهر سه شنبه اصحاب رسانه را به دفتر خودش آورده و توضيحاتي درباره اين طرح ارائه کند.

ابوالفضل ايراني‌خواه معتقد است 80 درصد اعتراضاتي که در اين طرح صورت مي‌گيرد به ناآگاهي‌ها در زمينه جزئيات اجرا و اطلاعات غلط افراد مرتبط مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه طرح تحول نظام سلامت يک انقلاب تمام عيار در اين حوزه در کشور است، اضافه کرد: طرح تحول نظام سلامت در حوزه‌هاي آموزش پزشکي، درمان، بهداشت و نظام پرداخت‌ها در حال اجرا است که در هر بخشي واکنش‌هاي متفاوت داشته است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان قم ابراز داشت: در حوزه درمان پرداخت‌هاي کمرشکني که از سوي مردم صورت مي‌گرفت بسيار تعديل شد و الان مردم در مراکز دولتي بسيار وضعيت بهتري را تجربه مي‌کنند.

ايراني‌خواه با اشاره به اجراي اين طرح در حوزه سلامت ادامه داد: سال‌ها طول مي‌کشد تا نتايج اجراي اين طرح به طور کامل خودش را نشان بدهد.

وي با اشاره به نظام پرداخت يکي از ابعاد تحول در نظام سلامت است، گفت: هدف اين طرح عدالت محوري در زمينه پرداخت‌ها در بيمارستان‌ها است.

به گفته رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان قم اين طرح تمام پرسنل بيمارستان‌ها از مدير بيمارستان و پزشک تا پرستار و خدمه را شامل مي‌شود.

برخي اعتراضات به حق است

وي با اشاره به انتقاداتي که در طول انجام اين طرح صورت گرفت، افزود: برخي در اين زمينه اعتراضات به حقي دارند که ما هم دغدغه‌هاي آنان را پيگيري مي‌کنيم.

ايراني‌خواه با اشاره به اينکه هنوز آغاز اين طرح است و مشکلات آن به مرور حل خواهد شد، ابراز داشت: يکي از اعتراضات پرستاران اين است که پرستاران شاغل در بخش‌هايي که کم درآمد هستند در اين طرح ضرر مي‌کنند که ما اين را به وزارتخانه منعکس کرديم و اختياراتي براي مديريت دانشگاه در نظر گرفته شده که بخشي از درآمد بخش‌هاي پردرآمد را حذف و به بخش‌هاي کم درآمد اضافه کند.

مسئله ديگري که وي به آن اشاره کرد عدم تدوين نظام تعرفه گذاري خدمات پرستاري بود. همواره يکي از مطالبات پرستاران در سال‌هاي اخير اين بوده که خدمات آنها مانند پزشکان و ديگر پرسنل فني بيمارستان تعرفه گذاري شده و بر اساس تعرفه‌ها حقوق دريافت کنند.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي قم مي‌گويد کار تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري در حال انجام است و وقتي تکميل شود در قالب همين طرح نظام پرداخت اعمال خواهد شد.

با اين حال ايراني‌خواه معتقد است دانشگاه علوم پزشکي هر کاري انجام دهد نمي‌تواند به رضايت صد درصد پرستاران دست پيدا کند چرا که درصدي که واقعا عملکرد پاييني دارند در اين طرح متضرر خواهند شد.

بازار شايعات داغ است

وي با اشاره به اعتراضاتي که به اين طرح در سطح بيمارستان‌ها قم صورت گرفته، گفت: وقتي موضوعي به عنوان قانون مطرح مي‌شود بايد همه بپذيرند و اگر هم کسي اعتراضي دارد بايد از راهش وارد شود.

 

رئيس دانشگاه علوم پزشکي قم با اشاره به داغ بودن بازار شايعات از اختلافات سرسام آور در قالب اين طرح عنوان داشت: در نهايت پردرآمدترين پرستار ما شايد 5 يا 6 برابر کم‌درآمدترين آنها حقوق بگيرد که اين به خاطر زحمات بيشتر و عملکرد بهتر است.

به گفته وي در زمينه پرداخت‌ها به پزشکان متخصص هم قانوني وجود دارد که نمي‌گذارد پرداخت‌ها حتي با وجود عملکرد خوب پزشک از يک حد مشخص بالاتر برود.

ايراني خواه با اشاره به اينکه اين طرح در ابتداي راه خود است اضافه کرد: ما نمي‌گوييم کار بي عيب و نقص است بلکه مي‌گوييم در مورد آن سياه‌نمايي نکنيد و کمک کنيد تا ايرادات برطرف شود.

هيچ پزشکي بالاي 50 ميليون تومان کارانه دريافت نکرده است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي استان قم در هم در ادامه اين جلسه به بيان نکاتي در زمينه ابهامات موجود در اين طرح پرداخت.

محمدرضا مظفري با اشاره به اينکه در قم به زحمت کارانه پزشکان متخصص به 50 ميليون تومان رسيده ابراز داشت: اين افراد کساني هستند که 300 ساعت در ماه در بيمارستان وقت گذشته‌اند و اگر با همين تلاش و تخصص در بخش خصوصي فعاليت مي‌کردند درآمد 10 برابر داشتند.

وي با گلايه از اصحاب رسانه که اختلافات ميان پرداخت‌ها در اين طرح را پررنگ مي‌کنند، اضافه کرد: در همين بيمارستان شهيد بهشتي در گذشته يک پزشک به راحتي 50 ميليون تومان زيرميزي مي‌گرفت. آن زمان چرا اعتراضي نمي‌شد؟

وي افزود: البته نمي‌گويم که الان زيرميزي کاملا به صفر رسيده اما در حال حاضر اگر به ما سند ارائه دهند که کسي زيرميزي دريافت کرده حداقل مجازاتش سه ماه محروميت از طبابت است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي استان قم بااشاره به اينکه دريافتي‌هاي همه پرستاران در اين طرح بيشتر شده ابراز داشت: در گذشته پرستاران 22 درصد کارانه پزشکان را دريافت مي‌کردند اما در اين طرح اين عدد به 27 درصد رسيده است.

وي با اشاره به اينکه حق استهلاک اتاق عمل و تجهيزات در شرايط جديد از کارانه پزشک کسر مي‌شود، گفت: در حال حاضر 80 درصد کارانه غير پزشکي در بيمارستان‌ها به 60 درصد پرستاران تعلق مي‌گيرد.

مظفري ادامه داد: با وجود همه اين اوصاف در يک نامه به وزير محترم بهداشت و درمان به15 مورد اشکالي که در اين طرح وجود داشت اشاره کرديم.

طرح موفق نباشد، استعفا مي‌دهم

وي با اشاره به اينکه اين طرح نوپا است، گفت: طرح پرداخت بر اساس عملکرد تا خردادماه به صورت آزمايشي اجرا شده و قرار است دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور گزارش تحليلي خود را براي تصميمات بعدي درباره اين طرح آماده کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي استان قم در توضيح اشکالات اين طرح گفت: بخش‌هايي در بيمارستان‌ها وجود دارد که اصلا درآمدزا نيست و البته پزشکان اين اختلاف درآمدها ميان تخصص‌هاي مختلف را پذيرفته‌اند اما اين امر در مورد پرستاران صدق نمي‌کند.

وي افزود: با اين حال قانون مي‌گويد 5.2 درصد از درآمد کل بيمارستان را مي‌توان براي بخش کم برخوردار هزينه کرد.

 

مظفري با اشاره به تلاش‌ها براي رفع نقايص طرح گفت: اطمينان داشته باشيد که اگر به اين نتيجه برسيم که اين طرح در نهايت به ضرر پرستاران خواهد بود، آنقدر شجاعت داريم که آن را اجرا نکنيم و من به شخصه استعفا خواهم داد.

وي با اشاره به منافع اين طرح براي مردم اضافه کرد: پيش از اين اگر ساعت 10 به يک آزمايشگاه در يک بيمارستان دولتي مراجعه مي‌کرديد امکان نداشت از شما نمونه بگيرند اما الان تا ساعت 12 اين کار را انجام مي‌دهند تا عملکرد بالا برود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي استان قم گفت: پيش بيني ما اين است که در طول اجراي اين طرح ريزش نيرو داشته باشيم چرا که وقتي يک بخش مي‌بيند به يک نيرو نياز ندارد براي افزايش درآمد نيروهاي ديگر آن را تعديل مي‌کند و ما از اين نيروهاي تعديل شده مي‌توانيم براي راه‌اندازي مراکز جديد و جبران کمبودها استفاده کنيم.

وي اظهار داشت: حسن ديگر اين طرح اين است که براي حفظ درآمد بخش تجهيزات به صورت بهينه استفاده خواهد شد.

تعرفه‌گذاري خدمات خواسته پرستاران است

مدير پرستاري دانشگاه علوم پزشکي هم که در اين جلسه حضور داشت با اشاره به منابع اين طرح اظهار داشت: بيشترين منفعت را همکاران پرستار از اجراي طرح پرداخت بر اساس عملکرد داشتند.

وي با اشاره به مشکلات و نقص‌هايي که در اين طرح وجود دارد، گفت: پرسنل بخش‌هايي در بيمارستان‌ها که درآمد پايين‌تر دارند طبق اين طرح کارانه کمتري دريافت مي‌کنند که در برخي موارد اتفاقا کار در اين بخش‌ها پرزحمت‌تر است.

عزت‌الله براتي مشکل ديگر را پرداخت پايين به بهياران دانست و ابراز داشت: مسئله ديگر اين است که برخي از بخش‌هاي بيمارستان‌ها در برخي فصول درآمد کمتري دارند که به همان نسبت هم کارانه پرستار کمتر مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه درخواست بزرگ جامعه پرستاري قم تعرفه‌گذاري امور پرستاري است افزود: ما مي‌خواهيم مانند پزشکان و ديگر پرسنل فني براي هر کاري که انجام مي‌دهيم تعرفه‌اي وجود داشته باشد.

مدير پرستاري دانشگاه علوم پزشکي قم عنوان داشت: 28 مورد ابهام و اشکال در طرح پرداخت بر اساس عملکرد وجود دارد که آنها را تدوين کرده و به وزارت خانه ارائه خواهيم داد.

Posted in وبلاگ پرستاری by admin